top of page
Медична сестра ДНЗ "Джерельце" - Міцканюк Т.О.

Головне — здоровим бути —
Це потрібно всім збагнути!
Бо як є здоров’я й сила,
То весь світ людині милий.
Й думка в неї веселенька,
І тоді вона жвавенька.
Все їй хочеться робити,
І сміятись, і радіти.
А як тільки захворіє —
Зразу й сонечко тускніє.
Тому це запам’ятай
Й про своє здоров’я — дбай!

 

11.12.2020 року для діток нашого садочка пройшла інтерактивна лялькова вистава «Лісовий карантин» під час якої вихователі вкотре наголосили, як і чому важливо дотримуватися певних правил під час пандемії.

(Джерело: ж. Музичний керівник №12-2020)

20201211_094017.jpg
20201211_094207.jpg
20201211_093832.jpg

Батьки просять вихователя давати дитині піґулки: як учинити?

 

 

Запитання:   Після хвороби дитина повернулася в дошкільний заклад. Батьки звернулися до вихователя з проханням давати їй лікарські засоби, що призначив лікар. Чи може вихователь виконувати таке прохання? Чи, можливо, ліпше направити батьків до медичної сестри дошкільного закладу?

 

 Відповідь

 Законодавством видача працівниками дошкільного закладу лікарських засобів дитині (яка нещодавно перехворіла) не передбачена. У посадовій інструкції вихователя не йдеться про обов’язок здійснювати будь-які лікувальні процедури. Тут усе ясно. Чи може медсестра закладу? Медична сестра може проводити хіба що вітамінізацію дітей, і то за призначенням лікаря-педіатра. Так визначено пунктом 1.31 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах. У посадовій інструкції старшої медичної сестри ДНЗ передбачають такі функції, як: здійснення щоденного огляду дітей контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних норм контроль якості харчування проведення санітарно-просвітницької роботи. До обов’язків, що стосуються лікувальних процедур, належить лише: проведення профілактичних щеплень за призначенням лікаря придбання вітамінів, медикаментів й іншого медичного обладнання та інвентарю для комплектування аптечки першої медичної допомоги. Тож видавати лікарські засоби дітям після хвороби навіть за наявності довідки від лікаря з відповідними рекомендаціями сестра медична, а тим паче вихователь, не зобов’язані. З огляду на це сестра медична може порадити батькам за можливості залишити дитину, яка приймає лікарські засоби, вдома, навіть якщо лікар у довідці вказав, що вона здорова.

З відповіді Тетяни СОМОВОЇ, головного спеціаліста відділу санітарно-епідеміологічного нагляду та організації розслідування спалахів Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

 

Джерело: https://www.pedrada.com.ua/question/155-batki-prosyat-vihovatelya-davati-ditin-pulki-yak-uchiniti

     Консультація для батьків

    "Туберкульоз - це небезпечно!"

Туберкульоз - це хронічне захворювання, яке виникає при зараженні мікробактерії туберкульозу. Вона стійка і зберігається у зовнішньому середовищі при різних коливаннях температури, при висиханні мокротиння і т.д. Зараження найчастіше відбувається повітряно-крапельним шляхом безпосередньо від хворого на туберкульоз, а також при користуванні його посудом, постіллю. Інфекція може поширюватися з пилом, що містить висохлу мокроту хворого на туберкульоз. Так само можна заразитися через некип'ячене молоко від корови, хворої на туберкульоз.
Зараження найчастіше відбувається в дитячому віці, але можна заразитися і дорослому. При попаданні інфекції в організм дитини спостерігається лише порушення фізіологічного стану організму, так звана рання туберкульозна інтоксикація. Цей період триває від 3 тижнів до 2-3 місяців. У цей період спостерігається субфебрильна температура, погіршення апетиту, підвищена стомлюваність, неспокійний сон. Фізичний розвиток може бути порушено. Встановлення діагнозу в цей період важко. Іноді відзначається затяжний бронхіт, на який слід звернути увагу, особливо якщо в сім'ї є хворі на туберкульоз.
Якщо в цей період не спостерігається поліпшення, інфекція продовжує розвиватися, стан дитини погіршується, відзначається блідість, затримка росту і маси, швидка стомлюваність, часто проявляється підвищення температури. Відзначається збільшення лімфатичних вузлів, які поступово зменшуються і ущільнюються. У дитини з'являються позитивні туберкульозні проби (реакція Манту). Ця форма туберкульозу відома під назвою хронічної туберкульозної інтоксикації.
При несприятливих умовах, в разі пізнього виявлення і лікування, захворювання прогресує і може прийняти тяжкий перебіг. Для попередження розвитку важких форм захворювань, необхідно своєчасне розпізнання його початкових стадій.

Лікування. Медикаментозне лікування призначає лікар-фтизіатр. Всі хворі стоять на обліку. Крім лікувальних препаратів в першу чергу організувати широке використання повітря протягом усього року. Для дітей хворих на туберкульоз це має особливо велике значення. Харчування має бути з підвищеною калорійністю на 15-20%. Правильне харчування, режим і добре організована виховна робота сприяє одужанню дитини. Дітей, які потребують спеціального лікування, поміщає в супутні установи: туберкульозні лікарні.
Профілактика. Виключне значення має обов'язкова вакцинація новонароджених, яка при відсутності протипоказань проводиться всім дітям ще в пологовому будинку. Повторні реакції проводять в 7 і 14 років при негативній реакції Манту. А так же для раннього виявлення туберкульозу. Щорічно ставлять туберкулінові проби (реакції Манту). При необхідності, з позитивними пробами консультує лікар-фтизіатр. Для профілактики туберкульозу велике значення має огорожу дітей від контакту з хворим на туберкульоз. Необхідно покращувати побутові умови населення і підвищувати культурні та санітарно-гігієнічні навички
                                                                                     
Будьте пильні!
  Бережіть себе і дітей від такого грізного захворювання, як туберкульоз!

«Профілактика інфекційних   захворювань»

Профілактика інфекційних захворювань у дітей перш за все полягає у необхідності зміцнення здоров'я дитини, підвищення опірності організму до захворювань; попередженні спілкування дитини із хворими і носіями мікробів-збудників, своєчасному проведенні профілактичних щеплень.

Батьки, думаючи про майбутню дитину, мають перевірити своє здоров'я. Майбутня матір повинна додержуватися правильного режиму життя, суворо виконувати усі поради лікаря. Для нормального розвитку дитини велике значення має вигодовування материнським молоком. Воно містить так звані антитіла, що сприяють підвищенню опірності до інфекційних захворювань. Вигодовування лише груддю матері повинно продовжуватися до 5-6 міс життя дитини.

У нашій країні дітям обов'язково роблять профілактичні щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, епідемічного паротиту і кору. Вчені працюють над створенням інших вакцин.

Батькам слід знати, що профілактичне щеплення треба робити своєчасно, у строки, встановлені інструкцією і календарем щеплення. Воно протипоказано хворим і тим, що і перенесли якесь захворювання протягом останнього місяця.

Навіть після легкого нездужання (невисока температура, нежить, кашель) можуть і виникнути різні ускладнення.                                                                                             

Організм такої дитини неспроможний відповідно реагувати на дію вакцини. Імунітет і не вироблятиметься або буде дуже слабким. Така дитина сприйнятлива до інфекційних захворювань.

Для створення імунітету після щеплення дитині необхідно створити найкращі умови і режиму і догляду. Вона повинна довго бувати на свіжому повітрі, вживати повноцінну, І багату вітамінами їжу. її слід оберігати від зараження інфекційними захворюваннями, і переохолодження.

Якщо у дитини виникає реакція на щеплення, батьки повинні негайно звернутися до лікаря.

Чимало батьків цього не розуміють і гадають, що робити щеплення не обов'язково, тому що зараз немає випадків захворювання на дифтерію, поліомієліт. Це хибна думка, бо токсикогенні мікроби ще циркулюють у навколишньому середовищі, вони можуть знаходитися і в носоглотці здорових дорослих людей і дітей.

Протягом багатьох сторіч дифтерія забирала тисячі людських життів.

Дифтерія - важке інфекційне захворювання, збудник якого швидко поширюється при кашлі та чханні, супроводжується місцевим запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, явищами загальної і токсикації та враженням нервової серцево-судинної системи і може призвести до смерті. Дифтерія спостерігається лише у людини й викликається дифтерійною паличкою. Потрапивши в організм людини, збудник розмножується й виробляє токсин, який і призводить до захворювання. Єдиним захистом дітей від захворювання на дифтерію є щеплення. У нас в країні щеплювати проти дифтерії починають з трьох місяців. Вчені довели, що протягом перших місяців життя дитину від захворювання захищає імунітет, отриманий від матері. Також доведено, що одноразове введення дифтерійного анатоксину не захищає від захворювання. Розроблені правила й терміни імунізації, так званий календар щеплень, відповідно до якого дітей щеплюють тричі на першому році життя.

В подальшому для забезпечення захисної дії дітей імунізують у - 18 місяців,

6, 14, 18 років.

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказами, які раніше були щеплені, треба здійснювати з інтервалом 5 років після останнього щеплення, подальші планові ревакцинації дорослих проводяться з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення.

Одночасне проведення щеплень проти дифтерії, кашлюка та правця не лише не зменшує, а навпаки, підсилює захисну дію.

Випадки захворювання на дифтерію зустрічаються і сьогодні. Хворіють переважно не прищеплені особи або щеплені з порушенням схеми імунізації. Саме тому слід особливо ретельно дотримуватись термінів проведення щеплень, адже навіть незначне відхилення може спричинити втрату імунітету й захворювання на дифтерію Батькам не слід відмовлятися від вакцинації, цим ви збільшуєте ризик інфікування й захворювання дитини дифтерією.

Не менш небезпечним захворюванням для дітей, особливо молодшого віку, є кашлюк. Його збудник поширюється при кашлі та чханні. Викликає довготривалі напади кашлю, які ускладнюють дитині приймання їжі, пиття або навіть дихання. Кашлюк може стати причиною легеневих проблем, ушкоджень мозку та навіть смерті. До 80% захворювань кашлюком припадає на дітей у віці до 5 років. Чим менший вік дитини, тим важчий перебіг захворювання. Саме тому щеплення проти кашлюка роблять дітям, починаючи з 3-х місяців, і завершують вакцинальний комплекс у 18 місяців.

Останнім часом з'явилась думка, що у зв'язку зі зменшенням захворюваності на кашлюк і нібито високою реактогенністю вакцин від щеплення можна відмовитися і захищати дітей лише від дифтерії та правця. Подібна тактика призвела у ряді країн до виникнення епідемії кашлюка, яка забрала не одне дитяче життя. Щорічно на кашлюк хворіє 40 млн. людей у всьому світі, близько 34 тис. - гине від ускладнень хвороби. Па сьогоднішній день розроблено якісні, ефективні та безпечні вакцини, в тому числі з а целюлярним компонентом для профілактики кашлюка, дифтерії, правця, що розраховані на імунізацію й ослаблених дітей.

Збудник кашлюка нестійкий поза організмом хворого, інфікуватися можна лише при спішуванні з останнім. Саме тому нещеплену дитину слід оберігати від спілкування з особами, які кашляють.

Однією з найпоширеніших дитячих хвороб є кір. Кожні 15 секунд на земній кулі від кору помирає дитина, щорічно він забирає 2 млн. людських життів. Хворіють на кір лише люди, а тому інфікуватися можна тільки від хворої особи До захворювання сприйнятливі усі люди в будь-якому віці. Воно супроводжується тяжкою лихоманкою, висипанням та симптомами, подібними до грипу. Кір може призвести до втрати слуху, запалення легенів, ушкоджень мозку або навіть смерті.

Збудник поширюється дуже швидко та легко, при цьому діти, які не були вакциновані, захворіють в першу чергу. Доведено, що вірус може перебувати в повітрі (зберігаючи здатність інфікувати) протягом 2 годин після того, як хвора особа залишила кімнату.

На жаль, зустрічаються випадки, коли дітей не щеплюють у зв'язку з так званими протипоказаннями. Батьки вважають, що дитину, яка хворіє на астматичний бронхіт, пневмонію, ексудативний діатез тощо, не слід щеплювати. Ця думка хибна! Безпечніше отримати щеплення в період, коли дитина здорова, ніж перехворіти на кір. Саме у таких дітей кір супроводжується ускладненнями й протікає надзвичайно важко.

У нашій країні проти кору імунізують у віці 6 років або у 11 років ( якщо не було проведено в 6 років).

                                   ГОТУЄМОСЯ ДО СЕЗОНУ ПІДВИЩЕНОЇ                                     ЗАХВОРЮВАНОСТІ  НА ГРВІ ТА ГРИП

 

Чекаємо на грип чи застуду? Ми вже звикли сприймати простуду як постійну супутницю холодної пори року. Але, виявляється, її можна уникнути – головне добре підготуватись! Найбільше до простуд схильні маленькі діти. Малюк має менші шанси захворіти, якщо має повноцінний місцевий і загальний імунітет, ефективність якого визначається в більшій мірі способом життя. Наводимо поради, які можуть уберегти Вас і Вашу дитину, маленьку і велику, від захворювання на респіраторну вірусну інфекцію.

ПРОГУЛЯНКИ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ. Потрібно гуляти часто і практично в будь-яку погоду, за виключенням надмірно вітряної. Правильно вдягайте дитину, щоб вона якомога менше пітніла. Стежте, щоб малюк достатньо пив.

ПІДТРИМУЙТЕ ОПТИМАЛЬНУ ТЕМПЕРАТУРУ Й ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ В ПРИМІЩЕННЯХ. І не тільки вдома, а й у садку, школі. В холодну пору року, через обігрівання, воно стає сухим, в результаті чого висушується слизова оболонка носоглотки і віруси та мікроби, які попадають на неї, не осідають на вологих «ворсинках», а проникають глибоко в організм. Для підтримання вологості, поставте в кожній кімнаті посуд з водою, міняючи її щодня. Провітрюйте приміщення, відкриваючи вікна на 10-15 хвилин кілька разів на день.

ОСОБЛИВО ВАЖЛИВО ТРИМАТИ НОГИ В ТЕПЛІ. Якщо сталося так, що ваша дитина промочила ноги або ж просто переохолола, обов’язково потрібно зробити їй гарячу ванночку на ноги, вдягнути теплі шкарпетки, напоїти гарячим чаєм з лимоном і вкласти в ліжко. Ще одним фактором, який послаблює імунітет, є недосипання.

СЛІДКУЙТЕ, ЩОБ ДИТИНА ВИСИПАЛАСЯ, ДОТРИМУВАЛАСЯ РЕЖИМУ ДНЯ.Пам’ятайте, що стрес відкриває дорогу хворобам. Дуже важливо не забувати про гігієну. Мити руки потрібно частіше під час епідемії. Старайтеся не дотулятися брудними руками до обличчя. Тримайте при собі дезінфікуючі серветки, якщо немає можливості помити руки. Стежте за тим, щоб малюк не тяг до рота сторонні предмети. Потрапляння токсичних речовин в організм також знижує його опірність.

Варто, якщо потрібно, після консультації з лікарем провести ПРОФІЛАКТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ ГЛИСТЯНОЇ ІНВАЗІЇ. Глисти пригнічують імунну систему, тим самим залишаючи дитину беззахисною і перед вірусами.

Потрібно регулярно ВЖИВАТИ ДОСТАТНЮ КІЛЬКІСТЬ БІЛКА ТА ВІТАМІНІВ (А, С, Е, групи В), особливо вітаміну С, вони допомагають виробленню в організмі інтерферону, який вбиває віруси і мобілізує лімфоцити на боротьбу із застудою. Повноцінний білок є в м’ясі, молочних продуктах, яйцях, рибі, рекомендується при хорошій переносимості вживати страви з квасолі. Обов’язково включіть у раціон дитини сезонні свіжо віджаті соки (яблучний, морквяний, гарбузовий чи їх комбінації) та натуральні кисломолочні продукти. Живі бактерії, що містяться в останніх добре впливають на імунну систему. Вітамін С є в квашеній капусті, лимонах, апельсинах, шипшині, чорній смородині та таблетках. Але таблетки слід давати дитині з їжею, так вони краще засвоюються і не зашкодять шлунку.

Ефективним профілактичним засобом є СОЛЬОВІ РОЗЧИНИ. Декілька разів на день в період епідемії промивайте дитині ніс теплою підсоленої водою (1/2 чайної ложки солі на склянку теплої води). Також, можна застосовувати спеціальний спрей на основі морської води, який продається в аптеці. Звичайно, один із самих надійних способів уберегтися від застуди – це використати перевірений народний засіб – ЧАСНИК, який містить активні речовини (фітонциди). Для дітей, старших 3-х років, рекомендується для профілактики з’їдати 1-2 зубчика часнику в день. Молодшим дітям, які йдуть у садочок, з початком епідемії варто підвісити на тоненькій ниточці на шию зубчик часнику або при переносимості порізати і покласти на тарілочку біля ліжка малюка часник, цибулю або навіть невеликий корінець хрону, які також будуть виділяти фітонциди. З настанням епідемії слід уникати велелюдних приміщень (театр, особливо дитячий, цирк, поліклініку, магазини тощо). Щоб активізувати імунну систему організму, лікар-педіатр може призначити дитині профілактичні ліки на основі ехінацеї, женьшеню, елеутерококу або інших лікарських рослин. Самолікування тут не доречно, адже можна нашкодити організму. Також пам’ятайте: вірусні захворювання легше попередити, ніж вилікувати.

                                                           ГРИБИ  - НЕ ЇЖА ДЛЯ ДІТЕЙ!

Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.

Щороку лікарі попереджають про небезпеку отруєння грибами, наголошуючи на забороні вживання їх дітьми, але захворюваність і летальність усе ж не зменшуються. 

Чому найбільше від вживання грибів страждають діти?

 

 Гриби — це їжа, яка тяжко перетравлюється, а в дітей іще не сформований шлунково-кишковий тракт. Та й малеча значно чутливіша до дії токсинів, що пов’язано з недосконалістю детоксикаційних механізмів дитячого організму. Крім того, не слід забувати, що при однаковій кількості з’їдених грибів у дитини на одиницю маси тіла припадає вища концентрація токсину, ніж у дорослого. Тому при отруєнні цілих сімей у дорослих шансів на одужання більше.

 

                   Основні причини отруєнь:

• вживання отруйних грибів;

• неправильне приготування умовно їстівних грибів;

• вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;

• вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

 

УВАГА!   Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

• "Усі їстівні гриби мають приємний смак”.

• "Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні -приємний”.

• "Усі гриби в молодому віці їстівні”.

• "Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів”.

• "Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби”.

• "Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні”.

• "Отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин”.

• "Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах”.

       Десять порад батькам 

               від медсестри

Порада 1. З усіх питань щодо здоров’я вашої дитини слід звертатися до лікаря-педіатра, який призначає лікування або при необхідності направляє дитину на обстеження до інших лікарів-фахівців. В особливих випадках, щоб не було затримки термінів початку лікування, при появі перших характерних ознак захворювань рекомендується відразу звертатися до фахівця в даній галузі медицини.
Порада 2. Якщо ви помічаєте, що ваша дитина у колі своїх однолітків відрізняється незручністю рухів, поганою промовою, якщо у неї бувають непритомність, запаморочення, головні болі, блювота, її закачує у транспорті, необхідно проконсультувати дитину у невропатолога.
Порада 3. Зверніть увагу на поведінку дитини: надмірна рухливість, гіперзбудливість або, навпаки, млявість, стомлюваність, плаксивість, страхи, порушений сон, нав’язливі руху – це найбільш поширені симптоми психічної напруги ще слабкої нервової системи дитини-дошкільника. При появі цих ознак обов’язково слід показати дитину дитячому психіатру.
Порада 4. Ваша дитина часто перепитує або не завжди реагує на звернену до неї мову, у неї бувають часті ангіни, втрата голосу, кашель, постійний нежить, якщо дитина спить з відкритим ротом, хропе уві сні, гугнявить при розмові – проконсультуйте дитину у ЛОР-лікаря ( отоларинголога).
Порада 5. Якщо у дитини поганий апетит, часто виникає нудота, блювота, порушення стільця (запор, рідкий стілець), болі в животі (до їжі, після їжі), слід звернутися за кваліфікованою допомогою до лікаря-гастроентеролога.
Порада 6. Звернення за консультацією лікаря-алерголога необхідно в тих випадках, якщо в дошкільному періоді у дитини виникає реакція (висип, набряк, утруднене дихання, раптовий нежить, чхання) на якусь їжу, запахи, пилок квітів, ліки, щеплення.
Порада 7. Запалення шкіри на різних ділянках тіла (частіше на руках і ногах), що супроводжується почервонінням, сверблячкою, лущенням, ексудацією – можливо, це ознаки хронічного дерматиту або екземи, вилікувати які допоможе лікар-дерматолог. До дерматолога слід
звертатися за будь-яких видимих ​​змін стану шкірних покривів, нігтів, волосся.
Порада 8. Якщо ви помічаєте, що дитина прищурює повіки, коли розглядає віддалені предмети, або низько нахиляється над листом альбому або книги, близько сідає до екрану телевізора, якщо вона здалеку (з відстані 5 метрів) не розрізняє дрібні (до 1 см в діаметрі) предмети, необхідно перевірити гостроту зору вашої дитини – зверніться до окуліста (офтальмолога).
Порада 9. Постійно звертайте увагу на поставу дитини: при ходьбі вона сутулиться, у неї одне плече нижче іншого, лопатки сильно виступають при випрямленій спині; сидячи на стільці, вона помітно прогинається в ту чи іншу сторону, намагається часто міняти позу, низько нахиляється (майже лягає на стіл) під час малювання і т.п. – Обстеження стану хребта повинен зробити фахівець-ортопед.
Порада 10. Не забувайте про необхідність обов’язкових профілактичних оглядів вашої дитини наступними фахівцями: ендокринологом (попередження захворювань щитовидної залози, діабету, ожиріння, порушень росту), хірургом (виявлення вроджених аномалій), стоматологом (виявлення і лікування карієсу), кардіологом (діагностика порушень функції серця і судин ), логопедом (порушення мови і сприйняття звуків).
bottom of page